KARTONS

Materiāls, kas ir sava veida papīrs un atšķiras no tā ar lielāku papīra masu uz vienu laukuma vienibu. Kartons tiek ražots kartona mašīnās. Par ražošanai kartonaь analoģiski attīsta papīra tehnoloģiju un ietver šādas galvenās darbības: rafinētu koksnes celulozi, makulatūru un celulozi; aizplūšana; presēšana un žāvēšana. Vienrindas un daudzslāņu kartona kastes izgatavo no maltas celulozes. Iekšējiem slāņiem parasti tiek izmantotas lētākas kompozīcijas, kurās ir šķiedru materiāli, makulatūra un daži celulozes materiāli; ārējiem slāņiem ir sulfāta celuloze.
Ar mērķi atšķirt kartona iepakojums (par kartona ražošanai), drukāšanas, apavi, celtniecības, elektrisko izolāciju un citiem. Drukāšana izmantojamam kartonam izmanto grāmatu iesējumiem, biļetes, paklājiņš, adreses matricas refluksa stereotipiem. Valdes īpašumi tiek novērtēti pēc šādiem vispārējās tehniskām īpašībām: 1 m² svars, biezums, mitruma saturs, kā arī īpašas prasības, kas vajadzīgas ražošanā, kur to izmanto. Piem., Par drukāšanu kartons ir īpaši svarīgi segšana, mitrināmība, saķere ar citiem materiāliem (foliju, polimēra plēvēm un citi.). Kartons, ko izmanto elektriskās iekārtās, jābūt ar elektriskās izolācijas īpašībām; celtniecības dēļi – ar augstas stiprības, virsmas apdare, vēlamo biezumu, kas nodrošina skaņas izolāciju, utt. skaits īpašām tehniskām tādām prasībām dēļiem būtu jāatbilst tādiem kā, piemēram, siltuma pretestība, mitruma izturība, vai gluži pretēji, filtrēšanas spējai.

Enciklopēdija “Inženierija”. – Maskava: Rosmen. 2006.

Gofrēts kartons

Gofrēts kartons ir daudzslāņu materiāls, kas ietver vienu vai vairākus gofrētā kartona slāņus pārmaiņus ar plakanām loksnēm. Gofrētā kartona minimālais biezums ir aptuveni trīs milimetri, maksimālais – simts milimetri. Gofrēts kartons ir viens no populārākajiem transporta un patēriņa iepakojuma materiāliem. Gofrētā kartona šķirņu sortiments ir ļoti plašs, tādēļ ir ieteicams izvēlēties pareizo materiālu konkrētu produktu iepakošanai. Gofrētā kartona zīmolu var noteikt ar divām galvenajām sastāvdaļām: izejvielu tipu un slāņu skaitu.

Papīra kartons

Papīra kartons ir galvenais iepakojuma lietojums – patēriņa iepakojuma ražošana. Atšķirībā no papīra tam jābūt pietiekami stingriem, lai konteiners saglabātu savu formu, transportējot produktus no ražotāja līdz patērētājam. Šim kartonam jābūt noteiktā biezumā.
SBS – kartons, kas visbiežāk tiek izmantots smaržu un cigarešu iepakojuma ražošanā, kā arī reklāmas produktu ražošanā.
GC, GT – kartons konditorejas izstrādājumu un farmaceitisko iepakojumu ražošanai.
GD – kartons patēriņa iepakojumiem masveida ražošanā.
GK – kartona iepakojums un produkti bez drukāšanas.